środa, 20 lipca 2016

Kiezmark: starówka
























1-2 - Historyczny cmentarz
3 - Kościół ewangelicki
4-5 - Drewniany kościół artykularny 
6 - Widok na Tatry z wieży kiezmarskiego zamku
7-11 - Starówka w Kiezmarku
12-16 - Kiezmarski zamek
17-18 - Muzeum Wnętrz w białej kamienicy
19-26 - Muzeum Wnętrz

Leżący u stóp Tatr Kiezmark może poszczycić się kilkoma cennymi zabytkami. Pierwsze miejsce wśród nich należy się moim zdaniem drewnianemu kościołowi protestanckiemu wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Kościół o charakterystycznej białej i ascetycznej z zewnątrz bryle może poszczycić się przepiękną dekoracją malarską i snycerską we wnętrzu mogącym pomieścić 1500 osób. Zwiedzanie kościoła jest płatne (bilet uprawnia też do wejścia do sąsiedniego nowego kościoła protestanckiego o nieco orientalnym stylu) i możliwe po zebraniu się niewielkiej grupy. 

Drugim najbardziej znanym zabytkiem jest zamek. Zamek robi jednak większe wrażenie z zewnątrz niż od środku, gdzie znajduje się typowe muzeum z różnotematycznymi eksponatami. Być może zwiedzanie wnętrz byłoby ciekawsze, gdyby odbywało się nie w dużych grupach, a indywidualnie tak, by możliwe było dokładniejsze obejrzenie wybranych eksponatów. W ramach zwiedzania wnętrz jest możliwość wejścia na wieżę zamkową, z której roztacza się widok na kiezmarskie kamieniczki i Tatry. 

Znacznie ciekawszym muzeum, niesłusznie omijanym przez większość turystów, jest Muzeum Wnętrz Mieszczańskich mieszczące się w kilkusetletniej kamienicy. Wnętrza pełne są wszelkiego rodzaju staroci - nie tylko mebli, ale także sprzętów takich jak waliza podróżna, pralka, czy przenośna toaleta. W jednej z sal zobaczyć można też kilkusetletni belkowany sufit, a całości dopełnia długa sklepiona sień łącząca ulicę z podwórzem i ozdobiona wielkimi zdobionymi skrzyniami. 

wtorek, 19 lipca 2016

Spiskie Podgrodzie: Zamek Spiski i Spiska Kapituła



































1-3 - Spisske Podhradie - uliczki prowadzące w kierunku zamku
4-16 - Zamek Spiski
17 - Spisske Podhradie widziane z wieży zamkowej
18-19 - Widok z wieży zamkowej
20-22 - Mury zamkowe, w dole Spisske Podhradie
23 - Widok na zamek z okolicy Spiskiej Kapituły
24 - Widok ze Spiskiej Kapituły na Zamek Spiski
25 - Spiska Kapituła
26 - Katedra na terenie Spiskiej Kapituły

Spiskie Podgrodzie oddalone od Popradu o około 40 km jest łatwo dostępne autobusem z popradzkiego dworca autobusowego. Miasteczko znane jest przede wszystkim z jednego z najsłynniejszych zabytków Słowacji, czyli wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco Zamku Spiskiego.

Zamek leży tuż za miejskimi zabudowaniami, więc z centrum miasteczka potrzeba zaledwie kilkunastu minut by dostać się na ścieżkę prowadzącą wprost pod zamkowe mury. Zamek jest generalnie ruiną, ale jest to ruina bajkowo położona na szczycie wzgórza z piękną dookolną panoramą na okoliczne pagórki, pola i miasteczka, w tym leżące poniżej Spiskie Podgrodzie. Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika (istnieje jednak możliwość wypożyczenia audioprzewodnika) i obejmuje zarówno centralną część zamku z wieżą widokową i niewielkim muzeum, jak również otaczające zamek mury obronne. Z racji dużej liczby zwiedzających lepiej wybrać się tam rano, gdy turystów jest mniej i oczywiście przy dobrej pogodzie - większość zwiedzania odbywa się bowiem pod gołym niebem. 

Drugim wpisanym na listę Unesco obiektem Spiskiego Podgrodzia jest Spiska Kapituła będąca siedzibą spiskich biskupów. Jest to otoczona warownym murem dzielnica kiedyś stanowiąca niezależną osadę. Miejsce to mimo, że mocno nadgryzione przez ząb czasu tchnie specyficzną atmosferą "dawnego" i choćby z tego względu warte jest odwiedzenia. Dodatkową atrakcją jest widok na wzgórze Zamku Spiskiego. Chętni mogą wybrać się także do Katedry św. Marcina, której zwiedzania odbywa się w grupach po opłaceniu wstępu. Dla Polaków miłym akcentem są pamiątki po pobycie Jana Pawła II.