sobota, 15 sierpnia 2015

Góry Stołowe: Fort Karola, Narożnik, Skały Puchacza, Białe Skały



































Trasa: Karłów - szlak niebieski - szlak zielony - Fort Karola - szlak zielony - szlak niebieski - Narożnik - szlak niebieski - Skały Puchacza - szlak zielony - szlak żółty - Białe Skały - szlak żółty - szlak niebieski - Karłów

1 - Skała w okolicy Fortu Karola
2-3 - Szczeliniec Mały i Wielki z Fortu Karola
4 - Fort Karola
5 - Narożnik
6 - Szczeliniec Mały i Wielki z Naroźnika
7-9 - Narożnik
10-15 - Na niebieskim szlaku pomiędzy Narożnikiem a Skałami Puchacza
16-19 - Skały Puchacza
20 - Na szlaku pomiędzy Skałami Puchacza a Białymi Skałami
21-24 - Białe Skały
25 - Biały piasek w okolicy Białych Skał
26 - Tarasy widokowe na Szczelińcu Wielkim  

Fort Karola to tylko ruiny, w których w zasadzie ciężko dopatrzyć się dawnej świetności. Jest jednak rewelacyjnym punktem widokowym na Szczelińce, a że położony jest zaledwie kilkanaście minut od Drogi Stu Zakrętów, więc będąc w Karłowie nie wypada go ominąć. Dodam tylko, że Fort nie leży przy samym zielonym szlaku, a prowadząca do niego ścieżka skręcająca w prawo nie jest oznakowana - trzeba więc uważać, by jej nie przeoczyć. 

Stanowiąca pętle trasa przez Naroźnik i Białe Skały jest bardzo popularna wśród turystów, o czym świadczą chociażby dwa zapełnione parkingi. Najciekawszymi punktami po drodze są skalisty i znany z powodu tajemniczego morderstwa w latach dziewięćdziesiątych Narożnik, z którego rozpościera się widok na Szczelińce oraz urwisko Skał Puchacza. Pomiędzy nimi jest jeszcze kilka innych punktów widokowych (uwaga na głębokie rozpadliska przy jednym z nich), a leśną ścieżkę urozmaicają skałki. Druga część szlaku prowadząca przez Białe Skały jest niestety znacznie mniej ciekawa. Skał jest co prawda  dużo i są okazałe, ale jednocześnie są mocno zarośnięte lasem, więc widok na nie jest mocno ograniczony.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz