niedziela, 17 lipca 2016

Nowa Leśna



























1-2 - Zabudowa Nowej Leśnej
3 - Nowa Leśna, w tle Sławskowski Szczyt, Pośrednia Grań i Łomnica
4 - Kościół w Nowej Leśnej, w tle Sławkowski Szczyt
5 - Kościół w Nowej Leśnej
6 - Stacja elektriczki, na wprost Gerlach
7 - W dole Nowa Leśna, po prawej Stary Smokowiec
8 - W dole Nowa Leśna, w oddali Poprad
9-10 - Panorama z Nowej Leśnej: od lewej Kończysta, Gerlach, Staroleśny Szczyt, Sławkowski Szczyt, Pośrednia Grań, Łomnica, Rakuska Czuba 
11 - Droga nad Nową Leśną
12 - Sławkowski Szczyt znad zabudowań
13 - Widok z okolicy stacji elektriczki
14 - Widok w kierunku Tatr Bielskich
15 - Łomnica, na prawo mało wybitna Rakuska Czuba
16-17 - Od lewej wejście do Doliny Staroleśnej oddzielone Pośrednią Granią od Doliny Małej Zimnej Wody, najwyższy szczyt to Łomnica
18 - Sławkowski Szczyt, Pośrednia Grań, Łomnica, na prawym skraju zdjęcia Rakuska Czuba

Nowa Leśna, oddalona zaledwie 5 km od Starego Smokowca, stała się popularną bazą wypadową w Tatry Słowackie. Miasteczko jest małe, senne i w niczym nie przypomina polskich kurortów. Może się jednak poszczycić chyba najpiękniejszą panoramą Tatr. Ma też duży wybór kwater prywatnych, dzięki czemu jest dobrą alternatywą dla Smokowca oferującego raczej hotele i pensjonaty.

Miasteczko ma dosłownie kilka ulic, dwa jako tako zaopatrzone sklepy spożywcze (uwaga: oba w sobotę czynne są tylko do 12.00, a w niedzielę otwarty jest tylko jeden od 8.00 do 11.00), dwa kościoły oraz stację słynnej tatrzańskiej elektriczki. Rozrywek nocnych próżno tu szukać - zresztą jakichkolwiek innych też nie ma. Co najważniejsze spośród zabudowań wyłaniają się Tatry. Ich panorama jest stąd naprawdę powalająca i w niczym nieporównywalna do tej z Zakopanego. "Nasze" Tatry są bowiem jakby w oddaleniu: najpierw jest miasto, potem regle, a dopiero dalej skaliste szczyty. Tu najwyższe szczyty, choćby dominujący nad miasteczkiem Sławkowski Szczyt, czy nieco dalsza Łomnica, są na wyciągnięcie ręki.

Ci, którzy nie planują wycieczek typowo górskich, z pewnością nacieszą oczy widokami spacerując ścieżkami ponad Nową Leśną. Wystarczy wyjść kilkadziesiąt metrów ponad zabudowania, by ujrzeć krajobrazy takie jak na zdjęciach. Z Nowej Leśnej łatwo także dojechać do Popradu, skąd można wybrać się na nieco dalsze wycieczki.

Poszukującym dobrej i przystępnej cenowo kwatery w Nowej Leśnej mogę polecić leżący na skraju miejscowości dom pani Hany Pilatovej www.vysoketatry.com/pilat/. Dom jest duży, zadbany, z ogrodem, bardzo dobrze wyposażoną kuchnią oraz co ważne z zawsze gorącą wodą. Właścicielka jest bardzo miła i pomocna.

Osobnych kilka słów należy się elektriczce. Jest ona, oczywiście poza samochodem, podstawowym środkiem komunikacji pod słowackimi Tatrami. Ponieważ dowozi turystów na wszystkie szlaki, pełni rolę podobną do zakopiańskich busów. Pociągi jeżdżą na liniach Poprad - Stary Smokowiec - Szczyrbskie Jezioro, Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec oraz Szczyrbskie Jezioro - Szczyrba. Kursują one wystarczająco często i bardzo punktualnie. Ich jedynym mankamentem jest niska prędkość (na liczącą 21 km trasę z Nowej Leśnej do Szczyrbskiego Jezioro trzeba poświęcić godzinę) no i może duży tłok w godzinach szczytu. Niedogodności te rekompensują jednak przepiękne widoki rozciągające się na niemal całej trasie pomiędzy Popradem, a Szczyrbskim Jeziorem (odnoga do Tatrzańskiej Łomnicy widoków na Tatry jest niestety pozbawiona).

Jeśli chodzi o bilety, to można je kupić np. w kasie w Starym Smokowcu, Szczyrbskim Jeziorze, czy też w Nowej Leśnej, przy czym w Nowej Leśnej kasa działa tylko kilka godzin dziennie. Kupując bilety jednorazowe, trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w bilet powrotny, ponieważ nie wszystkie stacje mają kasy (np. popularna stacja w Popradzkim Jeziorze kasy nie ma), a zakup biletu przez sms dostępny jest tylko, o ile mi wiadomo, z telefonów mających słowackie karty. Dla osób planujących kilkudniowy pobyt pod Tatrami, polecam korzystniejsze cenowo bilety tygodniowe lub miesięczne, które latem 2016 roku kosztowały odpowiednio 14 i 16 Euro. Do biletu okresowego nie trzeba mieć zdjęcia, a jedynie dowód lub paszport, którego numer musi zostać wpisany na bilecie. Miłym dodatkiem do biletu miesięcznego był bezpłatny informator zawierający pełen rozkład jazdy pociągów. Bliższe informacje o elektriczce, w tym pełen cennik można znaleźć na stronie www.slovakrail.sk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz